Nikolina Šustić svjetska prvakinja u trčanju na 100 km

Jučer je u Svetom Martinu na Muri završilo jedno od najduže očekivanih svjetskih prvenstava – ono u trčanju na 100 kilometara. One koji su mislili da dugo trčanje ne može biti uzbudljivo, ovaj događaj uvjerio je u suprotno. Naime, u samo jednom danu, natjecatelji su ukupno pretrčali gotovo 35.000 kilometara (ekvator ima 40,075 km). Uz to, Nikolina Šustić uspjela je ne samo pobijediti na utrci, već i srušiti dosadašnji hrvatski rekord u trčanju na 100 kilometara.

Nikolini Šustić je za dolazak na cilj trebalo 7:20:34, što je više od 6 minuta brže od dosadašnjeg rekorda među ženama koji je dosad držala Marija Vrajić (7:27:11). Veoma je zanimljiva činjenica da je Nikolina nadmašila i najbržeg Hrvata na 100 km za čak 4 minute i 1 sekundu. No, nije Nikolina jedina koja je ponijela medalju. Njoj se pridružuju i Veronika Jurišić (8:05:57 h) i Antonija Orlić (8:47:26 h), koje su s ukupnim vremenskim rezultatom 24:13:57 zajednički osvojile izvrsno treće mjesto i brončanu medalju.

Već i brojke govore da ova utrka nije bila jednostavna – svaki od natjecatelja morao je pretrčati krug od 7,5 kilometara čak 13 puta, uz dodatni manji krug od 2,5 kilometra kako bi se zatvorila brojka od ukupno 100 kilometara.